{{user.isim}} {{user.soyisim}}

Odamızdan Haberler

Odamızdan Haberler

Başkan Bayraktutan'dan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Kutlama Mesajı

1 Temmuz 1926 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilen ve yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu ile Milletimiz denizlerde de egemenlik hakkını tüm dünyaya ilan etmiş ve bu tarih “Denizcilik ve Kabotaj Bayramı” olarak kutlamaya başlamıştır.

1 Kasım 1937 günü TBMM’nin açılış konuşmasında Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Denizciliği Türk’ün büyük milli ülküsü olarak düşünmeli ve onu az zamanda başarmalıyız” sözleriyle denizciliği ve denizcilikte  ülkemizin vizyonunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Ülkemiz denizciliğinin geliştirilmesini hedefleyen Kabotaj Kanunu ile bağımsızlığımız ve karasularımızdaki hükümdarlık haklarımız perçinlenmiştir.Bu bakımdan 1 Temmuz günü, Türk Denizciliği açısından büyük önem arz etmektedir.

Eşsiz sahil şeridi ve denizlerimizdeki üretimi ile ülkemizin dünyaya açılan önemli ihracaat kapılarından olan Pazar’ımız,aynı zamanda bir  Deniz ve Denizci kentidir.Özellikle deniz limanları ve ilçemizde bulunan Rize Artvin Havalimanı dolayısıyla ulaşım olanaklarının üst düzeyde olduğu Pazar, ülkemizin Deniz Ürünleri Üretiminde önemli bir yerdedir.

Bugün taşımacılıktan balıkçılığa, gemi inşa ve onarımından limancılığa denizciliğin her alanında gösterdiğimiz gelişme ve başarılar Kabotaj Hakkının yarattığı imkan sayesindedir.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tarihimizin tüm büyük denizcilerini, deniz savaşlarında, deniz kazalarında hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor,Türk Denizciliğinin gelişmesinde ve ilerlemesinde emeği geçen tüm denizcilerin ve halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nı kutluyorum.

Nevzat BAYRAKTUTAN
Pazar Ticaret ve Sanayi Odası
Yönetim Kurulu Başkanı


Benzer Odamızdan Haberler

TOBB Webinar'ında Bu Hafta
VERBİS'e Kayıt Sürelerinin Uzatılması Hakkında Bilgilendirme
Ticaret Müşavirlerimizle Elektronik Sohbete Davet (Sırbistan)
Su Verimliliği Seferberliği Sanayi - Su Buluşması
Yeniden Seçilen Başkanımız Neşet ÇAKIR'a hayırlı olsun ziyaretleri devam ediyor.